Historie rumů Appleton Estate a odkud pochází

Když karibský rum, tak Appleton Estate. Jaká je historie jedné z nejstarších palíren Karibiku, odkud vyhledávané rumy pocházejí, kdy byla značka založena?

Historie rumů Appleton Estate

Kokosy na sněhu? Král reggae Bob Marley? Může být, ovšem milovníkům kvalitního alkoholu se při vyslovení názvu Jamajka pravděpodobně jako první vybaví luxusní značka rumů Aplleton Estate. V tropickém klimatu karibského ostrovního ráje se už po staletí rodí vyhledávané nápoje, z nichž mnohé jsou v posledních letech využívány také jako investiční alkohol.

Ve výběru těch nejlepších rumů je Appleton Estate hrdým vlajkonošem jamajské zástavy. Těší se z dlouhé tradice, citlivého výrobního postupu i několika historických nej. Například Joy Spence, která rumy Appleton míchá, je vůbec první ženskou držitelkou titulu master blender. Že je za vším třeba hledat ženu? Samozřejmě. Za vytříbenou chutí Appleton Estate se toho ale skrývá mnohem více a právě na historii této značky se dnes zaměříme. Nezapomeňte, že se k pití používají speciální sklenice na rum.

Odkud je rum Appleton Estate?

Rumy Appleton Estate pocházejí z Jamajky. Přesněji tedy ze srdce údolí Nassau Valley, které se rozkládá u jižního pobřeží ostrova. Uvádí se, že cukrovou třtinu do Karibiku přivezl nejznámější mořeplavec Kryštof Kolumbus na konci 15. století. Třtinové plantáže na Jamajce zabírají téměř 4 % z celé rozlohy ostrova.

Appleton Estate – rok založení

Rum se na pozemcích Appleton Estate vyrábí od roku 1749. Tak alespoň praví nejstarší dochovaná dokumentace. Podle jiných pramenů lze však počátky statku Appleton datovat dokonce až do roku 1655. Toho roku Britové převzali nadvládu nad karibskou kolonií od Španělů a Frances Dickinson obdržel rozlehlé pozemky jako odměnu za své služby. V průběhu staletí Appleton Estate několikrát změnil majitele, od britské rodiny Dickinsonů přes známého Williama Hilla až po ryze jamajského obchodníka A. McDowell Nathana, jehož potomci Appleton spravují dodnes.

Appleton Estate Distillery

Všechny rumy značky Appleton Estate – a najdeme mezi nimi i jedny z nejdražších rumových lahví světa – byly po více než 270letou historii produkovány na vlastním pozemku o rozloze přes 4 400 hektarů. Appleton Estate Distillery patří k nejstarším palírnám celého Karibiku, i dnes zde destilace probíhá v 200 let starých měděných destilačních kotlích.

V tropickém klimatu alkoholické nápoje dozrávají rychleji než v chladnějších podmínkách, díky tomu se oceňovaná chuť rumů Appleton Estate vyvíjí solidním tempem. Přesto se na slunné Jamajce nikam nespěchá. Palírna se řídí přísnými vnitřními předpisy pro označování svých nápojů. Jestliže na etiketě lahodné směsi narazíte na časový údaj, vždy jde o počet let, po který dozrával ten nejmladší z použitých rumů.

Co to znamená v praxi? Appleton Estate 50yo patří k nejcennějším rumům světa právě pro to, že použité jamajské rumy v sudech z amerického dubu vyzrávaly nejméně 50 let. Příslušné soudky byly stranou uloženy v roce 1962 při příležitosti oslav nezávislosti na Velké Británii. Půl století je pořádná doba, avšak v historii jedné z nejstarších palíren Karibiku jde jen o jeden časový úsek z mnoha.

Podobné příspěvky